Obrácený koláč s ananasem

4 porce Příprava do 1 hodiny
Sdílet   Sdílet    
  1. Na těsto promíchejte prosetou mouku s moučkovým cukrem a solí. Přidejte nakrájené studené máslo a zpracujte na drobenku. Přidejte žloutek, 2–3 lžíce studené vody a vypracujte kompaktní těsto. Zabalte ho do fólie a uložte do chladničky, než připravíte náplň.
  2. Ananas okrájejte, napříč rozkrojte a vypíchněte tuhý střed. Pak ananas nakrájejte na 1,5–2cm kroužky.
  3. V pánvi vhodné do trouby o průměru 22–24 cm rozpusťte máslo, přisypte cukr a až se rozpustí, vložte ananas a koření. Opékejte několik minut, dokud cukr nezkaramelizuje a poté stáhněte z ohně. Pokud nemáte vhodnou pánev do trouby, použijte na opečení ananasu normální velkou pánev a na pečení si připravte koláčovou nepřilnavou formu. Tu pak vymažte máslem a předehřejte troubu na 180 stupňů.
  4. Do připravené formy vlijte karamelovou omáčku a vyložte ji plátky ananasu, badyán odstraňte. Pokud jste opékali ananas v pánvi vhodné do trouby, jen ananas rozprostřete po dně celé formy.
  5. Těsto vyválejte mezi dvěma fóliemi na kruh o něco větší než je forma a přeneste ho na ananas. Okraje zastrčte dovnitř pod ananas a těsto na několika místech propíchejte.
  6. Formu přesuňte do trouby a pečte 30–35 minut dozlatova.
  7. Nechte 10–15 minut chladnout. Pak uvolněte kulatým nožem okraje koláče od formy, přiklopte velkým talířem a opatrně obraťte ( při otáčení pozor, karamel je horký). Zůstane-li nějaký kus ananasu ve formě, vyjměte ho a položte zpět, kam patří. Nechte trochu zchladnout a podávejte vlažný se zmrzlinou nebo zakysanou smetanou ozdobený lístky meduňky či máty.
Celý recept

Komentáře