Kuřecí plátky se smetanou a houbami a rýží se sladkým hráškem

4 porce Příprava do 1 hodiny
Sdílet   Sdílet    
  1. Řízky pokrájejte na tenčí plátky, je-li to třeba, osolte je a opepřete. Máslo rozpusťte v kastrolu, opečte na něm cibuli do sklovata, odhrňte ji stranou a pak přidejte maso a také ho opečte, poprašte paprikou a zpěňte.
  2. Poté přidejte hříbky, krátce opečte a přilijte smetanu. Přiklopte pokličkou a na mírném ohni 5 minut poduste. Sundejte poklici, promíchejte, ochutnejte, je-li třeba dochuťte a podávejte, nejlépe s rýží.
  3. Rýže se sladkým hráškem: troubu předehřejte na 180 stupňů. Rýži propláchněte v cedníku vařící vodou a nechte okapat. V kastrole se silným dnem a vhodným do trouby (neměl by mít plastové uši) rozehřejte olej nebo máslo, vsypte rýži a opékejte ji a míchejte, dokud zrnka nezprůhlední, ale zůstanou bílá. Pak rýži osolte, přilijte jedenapůlkrát tolik vody, co je rýže (450 ml), navrch položte cibuli se zapíchnutým hřebíčkem a přiveďte k varu. Když je rýže zavařená, přiklopte kastrol policí a přesuňte ji do trouby a duste do měkka. Trvá to 2030 minut. Rýži ochutnejte, je-li měkká, vyhoďte cibuli, rýži promíchejte, aby vyšla pára a byla sypká. Zatímco je rýže v troubě, v kastrůlku rozpusťte máslo, dejte na něj mražený hrášek, přidejte cukr, citronovou šťávu a sůl, promíchněte, zakryjte pokličkou a nechte několik minut na mírném plameni. Že je hrášek hotový, nejlépe poznáte ochutnáním bude měkký, ale bude mít krásný kulatý tvar (delším varem by vám popraskal a ztratil šťavnatost). Jakmile dosáhnete tohoto stadia, vypněte plamen a nechte pod pokličkou stát, dokud nebude hotová rýže. Do hotové rýže pak hrášek opatrně vmíchejte i se šťávou.
Celý recept

Komentáře